Seminarium Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN
Microsoft Teams
SARS-CoV2 i COVID-19 – czy mamy szansę na powrót do "normalności"?
dr Paweł Zmora
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu
Seminarium odbędzie się w aplikacji Microsoft Teams (dla osób z domeny intibs.pl kod dostępu to: to8aqyj). Pozosotałe osoby zainteresowane seminarium proszone są o kontakt z dr. hab. Adamem Pikulem ().
The seminar will be held in the Microsoft Teams application (for people from the intibs.pl domain, the access code is: to8aqyj). Other people interested in the seminar are asked to contact dr. hab. Adam Pikul ().
Streszczenie:
Każdego dnia, zewsząd docierają do nas informacje o nowych przypadkach choroby COVID19 (ang. coronavirus disease), wywoływanej przez wirusa SARS-CoV2 (ang. severe acute respiratory syndrome coronavirus 2). Przyczyny różnego przebiegu choroby (od bezobjawowego do ciężkiego, a nawet śmierci), jak również skuteczne leki przeciwko COVID19, do dnia dzisiejszego pozostają nieznane. Zrozumienie biologii wirusa SARS-CoV2, w tym cyklu replikacyjnego, a także identyfikacja genów i białek w komórce gospodarza, zaangażowanych w jego namnażanie, może pomóc w zrozumieniu patofizjologii choroby oraz znalezieniu nowych leków. Poznanie sekwencji materiału genetycznego SARS-CoV2 przyczyniło się między innymi do opracowania szczepionki na COVID19. Jednakże, czy możemy mówić o początku końca pandemii? Czego do tej pory nauczyliśmy się o wirusie SARS-CoV2? Czy zdobytą wiedzę można wykorzystać przy opracowywaniu skutecznej terapii antywirusowej? I kiedy wrócimy do ‘normalności’? W trakcie prezentacji, postaram się odpowiedzieć na powyższe pytania, a także przedstawić wstępne wyniki badań dotyczących obecności przeciwciał przeciwko SARS-CoV2 w polskim społeczeństwie.