INTiBS PAN we Wrocławiu organizuje w tym roku po raz kolejny Letnie Warsztaty Naukowe "Niskie Łąki" dla studentów studiów I i II stopnia fizyki, chemii i kierunków pokrewnych, zwłaszcza tych wiążących swoją przyszłość z karierą naukową. Celem Warsztatów jest zapoznanie ich uczestników ze współczesnymi trendami badawczymi w wybranych obszarach fizykochemii ciała stałego, najnowszymi osiągnięciami, nowymi teoriami i nowoczesnymi metodami eksperymentalnymi, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki badawczej Instytutu. Po Warsztatach możliwe, a nawet wskazane jest kontynuowanie współpracy uczestników z Instytutem w formie staży, praktyk oraz prac magisterskich i doktorskich.
Warsztaty odbędą się w dniach od 2 do 6 lipca 2018 roku (mniej więcej od 9:00 do 18:00) w siedzibie INTiBS PAN przy ul. Okólnej 2 we Wrocławiu. Na ich program składać się będą wykłady pracowników naukowych Instytutu reprezentujących najważniejsze zespoły badawcze (dwa wykłady dziennie) oraz zajęcia laboratoryjne w małych grupach (jedne zajęcia dziennie) prowadzone pod okiem specjalistów z danej dziedziny. Każdy wykład będzie miał charakter wprowadzenia do konkretnej tematyki badawczej uprawianej w Instytucie, a zajęcia laboratoryjne będą okazją do zastosowania zdobytej wiedzy podczas samodzielnie wykonanego eksperymentu.Punktem wyjścia w obu rodzajach zajęć będzie podstawowa znajomość fizyki lub chemii ciała stałego.Udział w Warsztatach jest nieodpłatny, jednak zakwalifikowani uczestnicy są zobowiązani do aktywnego udziału we wszystkich organizowanych w ramach Warsztatów zajęciach. Odbywać się one będą w dni robocze od poniedziałku do piątku. Instytut zapewnia wyżywienie w czasie warsztatów, a osobom spoza Wrocławia również nocleg w pokojach gościnnych Instytutu, przy czym liczba miejsc hotelowych jest ograniczona. Zakwaterowanie w hotelu jest możliwe od 1 lipca wieczorem do 7 lipca rano.
Tematyka wykładów (może ulec nieznacznym zmianom):
- Fizyka ciała stałego w sieciach optycznych;
- Elektronowa mikroskopia transmisyjna i skaningowa;
- Fizyka niskich temperatur;
- Magnetyzm i silne korelacje elektronowe;
- Analiza struktury ciał stałych;
- Lasery – ich budowa i zastosowanie;
- Spektroskopia i jej zastosowania;
- Nadprzewodnictwo.
Tematyka zajęć laboratoryjnych (do wyboru, może ulec nieznacznym zmianom):
- Metody teoretyczne fizyki ciała stałego;
- Badania właściwości elektrycznych i magnetycznych ciał stałych;
- Badania właściwości transportowych w wysokich temperaturach;
- Analiza termiczna i termograwimetryczna;
- Uzyskiwanie ultraniskich temperatur;
- Badania właściwości ciał stałych w niskich i ultraniskich temperaturach;
- Syntezy i badania nadprzewodników;
- Elektronowa mikroskopia transmisyjna i skaningowa;
- Kataliza;
- Badania spektroskopowe materiałów laserowych, spektroskopia stanów wzbudzonych;
- Metody rentgenograficznej analizy strukturalnej monokryształów, dyfraktometria polikrystaliczna;
- Spektroskopia molekularna.
Szczegółowy program Warsztatów zostanie podany później.
Zgłoszenia
Zgłoszenia chęci uczestnictwa należy przesłać do dr. hab. Adama Pikula link do 20 maja 2018 roku. Wymagane dokumenty (zdjęcie lub skan):
- Wypełniony i podpisany formularz DOCX.
- List motywacyjny opisujący np. zainteresowania i osiągnięcia naukowe kandydata oraz przewidywany wpływ udziału w Warsztatach na jego dalsze plany naukowe.
Dodatkowym atutem przy wyborze kandydatów będą następujące załączniki:
- Wysokie oceny uzyskane z przedmiotów kierunkowych w semestrze letnim 2016/2017 i zimowym 2017/18 oraz brak ocen negatywnych z tych przedmiotów (skan odpowiednich stron indeksu lub inny dokument w przypadku braku indeksu, np. wydruk z systemu komputerowego USOS).
- Pozytywna opinia pracownika naukowego, opiekuna studiów lub specjalności, koła naukowego lub promotora zawierająca poparcie w staraniach o przyjęcie na Warsztaty i uzasadnienie ich przydatności.
Każde zgłoszenie przesłane e-mailem zostanie potwierdzone zwrotnie w ciągu dwóch dni roboczych. W przypadku braku takiego potwierdzenia konieczny jest kontakt telefoniczny z organizatorem lub ponowne wysłanie zgłoszenia z wiarygodnego serwera pocztowego.
Lista uczestników zostanie ustalona komisyjnie na podstawie przesłanych dokumentów. Aplikanci zostaną powiadomieni o wyniku rekrutacji e-mailem do 10 czerwca 2018 roku. Warunkiem udziału w Warsztatach będzie podpisanie w dniu rozpoczęcia zajęć umowy uczestnictwa/wolontariatu między studentem a Instytutem.
UWAGA: W związku z ograniczoną liczbą dostępnych miejsc i chęcią umożliwienia uczestnictwa w Warsztatach jak największej liczbie studentów w Warsztatach można wziąć udział tylko raz. Osoby, które były już ich uczestnikami, Instytut zaprasza do współpracy w ramach praktyk i staży naukowych link.
W razie wątpliwości lub pytań należy kontaktować się z dr. hab. Adamem Pikulem link.